Arvostelussa Nintendo Switch 2 Welcome Tour
Toisen kytkimen tervetuliaiset
Tykkäätkö uusien pelikonsolien teknisistä spekseistä ja ominaisuuksien esittelemisistä? Tykkäätkö ihan vaan pelata uudenkarhealla pelikonsolilla sille varta vasten tehtyjä pelejä? Nintendo päätti vastata näihin kahteen asiaan yhdellä kertaa Switch 2:n julkaisussa, laittamalla eShop-kauppaan myyntiin varta vasten uuden konsolin omistajille suunnatun Nintendo Switch 2 Welcome Tour -tekniikkademon, joka sisältää teknojargonin lisäksi myös jonkin verran pelattavaa.
Vaikka Nintendon uutuuslaite ei mitään järisyttävän suurta pesäeroa edeltäjäänsä teekään ulkoisesti, on sen sisälmyksissä paljon uutta. Switch 2 Welcome Tour esittelee pelaajalle arkikielellä sekä käytännön esimerkeillä Switch 2:n uutta teknologiaa ja ominaisuuksia kompaktissa pikkupaketissa. Aloitusruutuna toimii isometrisestä kuvakulmasta kuvattu konsolin 3D-malli, jonka päällä tallustelee pieniä ukkeleita. Konsoli on ladattu täyteen erilaisia minipelejä, tekniikkatestejä sekä pistokokeita.
Jokainen Switch 2:n osa ohjaimia myöten on erikseen tutkittavissa ja onpahan mukana myös omat osionsa konsolille tehdyille lisälaitteillekin, mutta kyseisten alueiden läpäisyyn vaaditaan kyseisten härpäkkeiden omistaminen, joten 100-prosenttista läpipeluuta tavoittelevat saavat heittää seteleitä aika avokätisesti Nintendon suuntaan. Switch 2 Welcome Tourin hintapolitiiset kikkailut eivät kuitenkaan pääty siihen, vaan koko sovellus maksaa sopuisan 10 euron verran, joka on äkkiseltään ajateltuna kevyestä teknologiademosta aika paljon.
Toisin kuin alan useat muut tekniikkademot, tarjoaa Switch 2 Welcome Tour paljon enemmän kuin pelkkää silmänruokaa ja lähinnä tieteisleffoista tuttua tekstiä. Nintendolle ominainen taika huokuu pelin pölhöstä huumorista sekä selkeän opettavaisesta otteesta. Hämmentävästi tämä tyyli onnistuu koukuttamaan siihen malliin, että pelatessa sitä haluaa päästä mahdollisimman nopeasti konsolin osasesta toiselle oppimaan lisää uutta.
Vaikka tosipelaajat ja suurimmat Nintendo-fanit ovat varmasti ennen laitteen julkaisua opiskelleet netistä laitteen kaikkien mahdollisten ruuvien ja reikien paikat ulkoa, näyttää Switch 2 Welcome Tour varmasti uusiakin puolia konsolista. Hirveän moni ei varmaan tiennyt, että Joy-Conit voi uutuuskonsolissa kiinnittää laitteeseen miten päin tahansa, puhumattakaan siitä, että vaikka Switch 2:n kaiutin on sama kuin Switch OLED -mallissa, on kakkosversion äänenlaatu kuin toisesta maailmasta pelkästään pienien pehmusteiden ansiosta. Tällaisia nippelitietoja tarjotaan pelaajalle jatkuvalla syötöllä, ja mieluummin tällaista tekniikkapohjaista opetusmateriaalia omaksuu näin, kuin tylsien kalvosulkeisten kautta.
Entä se pelillisyys? Vähän kuin aikoinaan DS:n Super Mario 64 DS -julkaisupelissä, on myös Switch 2 Welcome Tour pullollaan vähän liiankin koukuttavia, laitteen ominaisuuksia hyödyntäviä ja esitteleviä minipelejä. Uusien Joy-Conien hiiriohjaus tulee tutuksi piikkipalloja väistellessä, kun taas entistä ehompaa tärinämoottoria esitellään erilaisilla tuntumatesteillä. Maininnan arvoisia minipelejä ovat myös minipelit, joissa laite kehotetaan ottamaan pois telakasta. Yhdessä visailussa arvuutellaan videon pyörimisnopeutta näytöllä, mutta vielä erikoisempia tapauksia ovat laitteen kulmaa mittaava minipeli, jossa laitteen takajalusta pitää asettaa juuri oikeaan kulmaan, sekä eräänlainen Twisterin pienoismuoto, jossa pelaajan pitää asetella sormensa samaan aikaan ruudulle määrättyihin kohtiin. Minipeleissä menestymisestä palkitaan mitaleilla, jotka avaavat lisää alueita omine minipeleineen ja muine aktiviteetteineen. Valitettavasti minkäänlaisia nettitilastoja ei tueta, joten planeetan muiden Switch 2 -omistajien sorminäppäryys ja älykkyys jää arvoitukseksi. Varsinaista moninpeliäkään ei ole, mutta mikään ei tietenkään estä kapulan ojentamista eteenpäin oman yrityksen jälkeen.
Switch 2 Welcome Tour on taputeltu parissa illassa maaliin, vaikka ei ihan kaikkia Switch 2:n lisätarvikkeita omistaisikaan. Kympin sopuhinta on toki käyttöikään nähden ihan hyvällä kohdillaan ja vähemmän kuin esimerkiksi 1–2 Switchillä, mutta täydellisessä maailmassa tällaisen erinomaisen esittelysovelluksen pitäisi olla ilmainen tai esiasennettu laitteeseen. Nintendo eShopin listojen mukaan peli on käynyt silti kaupaksi melko hyvin, mutta ei Welcome Tourista mitään Wii Sportsin tai PlayStationin Astro’s Playroomin tavoin muisteltavaa klassikkoa tule.
Yhteenveto
Tällaisia sovelluksia pitäisi tulla kaikkien pelikonsoleiden mukana. Jopa hyvin vähän mistään elektroniikan sisuskalupuolesta ymmärtävät saavat Welcome Tourin avulla varmasti hyvän kuvan Switch 2:n ominaisuuksista ja teknisistä vippaskonsteista hauskan ja selkeän presentaatiotavan johdosta. Tekeminen on hieman monotonista kulmien hinkkausta, mutta paketin minipelit ovat kerrassaan loistavia, ja niitä voi pelailla ihan illanistujaisissakin Mario Partyn korvikkeena. Hintalappu on iso miinus, mutta pikkurahalla saa tässä tapauksessa erittäin kivan ajanvietepelin. Hinta-laatusuhteesta täydet pisteet, mutta koska tällaisten demojen ei pitäisi maksaa oikeasti mitään, on loppuarvosana näiden kahden puolen keskiarvo.
Hyvää:
– Oikeasti opettavainen
– Parikymmentä loistavaa ja koukuttavaa minipeliä
Huonoa:
– Pienikin hinta on liikaa
Tervetuloa Switch 2!
Kiitokset Bergsalalle arvostelukappaleesta.
Nintendo Switch 2 Welcome Tour
Alusta: Switch
Ilmestynyt: 5.6.2025
Kehittäjä: Nintendo
Julkaisija: Nintendo
PEGI-ikäsuositus: 3